J. Bidenas pasirašė virtinę įsakų, atšaukusių D. Trumpo sprendimus

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį pradėjo savo administracijos darbą pasirašydamas virtinę įsakų, tarp kurių buvo sprendimas vėl prisijungti prie Paryžiaus klimato sutarties ir reikalavimas visuose federaliniuose pastatuose dėvėti kaukes.

Joe Bidenas.<br>ZumaPress/Scanpix nuotr.
Joe Bidenas.<br>ZumaPress/Scanpix nuotr.
JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos akimirkos.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos akimirkos.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos akimirkos.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos akimirkos.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos akimirkos.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos akimirkos.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Jan 21, 2021, 6:50 AM, atnaujinta Jan 21, 2021, 2:22 PM

Naujasis valstybės vadovas pasirašė įsaką dėl Jungtinių Valstijų narystės Pasaulio sveikatos organizacijoje, atšaukė savo pirmtako įvestą draudimą atvykti į šalį virtinės daugiausia musulmoniškų valstybių piliečiams, taip pat pasirašė priemones, skirtas sustiprinti aplinkos apsaugą ir kovą su koronaviruso pandemija.

Tarp direktyvų taip pat yra sprendimas sustabdyti D. Trumpo sumanytos sienos Meksikos pasienyje statybas ir priemonės, skirtos skatinti įvairovę bei lygybę mažumų grupėms federalinėje vyriausybėje.

Šiais įsakais atšaukiami D. Trumpo sprendimai ir nustatomos aiškios naujosios administracijos politikos gairės. J. Bidenas šiuos įsakys pasirašė praėjus kelioms valandoms po to, kai buvo prisaikdintas 46-uoju JAV prezidentu.

„Kai kurie dalykai, kurių imsimės, bus drąsūs“, – sakė J. Bidenas Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete.

„Kovosime su klimato kaita taip, kaip dar nesame darę, – sakė prezidentas, kalbėdamas apie sugrįžimas į Paryžiaus klimato susitarimą – 2016 metais daugumos valstybių pasirašytą sutartį, kuria siekiama apriboti pasaulio klimato atšilimą.

J. Bidenas sakė, kad jo veiksmai dėl COVID-19 pandemijos, Jungtinėse Valstijose jau pareikalavusios 400 tūkst. gyvybių, padės pakeisti krizės eigą.

Kitų valstybių lyderiai sveikino J. Bideno sprendimą sugrįžti į Paryžiaus klimato susitarimą, prie kurio Jungtinės Valstijos prisijungė, kai prezidento pareigas ėjo Barackas Obama, o J. Bidenas užėmė viceprezidento postą.

„Sveiki sugrįžę“, – sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

„Esame drauge. Būsime stipresni atremdami nūdienos iššūkius. Stipresni kurdami mūsų ateitį. Stipresni saugodami mūsų planetą“, – kalbėjo jis.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas taip pat sveikino šį sprendimą ir sakė, kad tai yra didžiulis antros didžiausios teršėjos anglies junginiais žingsnis.

„Tačiau dar laukia labai ilgas kelias“, – nurodė jis išplatintame pareiškime.

„Su nekantrumu laukiame Jungtinių Valstijų lyderystės spartinant pasaulines pastangas pasiekti nulinį taršos anglies junginiais balansą“, – sakė A. Guterresas ir paragino nustatyti naujus „ambicingus“ tikslus 2030-iesiems bei didinti finansavimą kovai su klimato kaita.

Buvęs valstybės sekretorius Johnas Kerry, kurį J. Bidenas paskyrė specialiuoju pasiuntiniu klimato kaitos klausimais, sakė, kad šis sprendimas stiprina „Amerikos patikimumą bei įsipareigojimą“, „nustatydamas mūsų lyderystės dėl klimato „grindis“, o ne lubas“.

Meksika sveikina J. Bideno sprendimą nutraukti sienos statybas

Meksika trečiadienį pasveikino JAV prezidento Joe Bideno sprendimą nutraukti D. Trumpo pradėtos sienos JAV ir Meksikos pasienyje statybas ir panaikinti kitus su imigracija susijusius ankstesniojo prezidento nutarimus.

„Meksika sveikina sienos statybos nutraukimą, DACA palankią imigracijos iniciatyvą ir kelią dvigubos pilietybės link“, – tviterio paskyroje rašė Meksikos užsienio reikalų ministras Marcelo Ebrardas.

Trumpinys DACA nurodo Atidėtų veiksmų atvykstančių vaikų atžvilgiu programą, skirtą įteisinti neteisėtai vaikystėje atvykusių jaunuolių imigracijos statusą, kurį D. Trumpas mėgino panaikinti.

Vienas pirmųjų J. Bideno darbų po trečiadienį įvykusios inauguracijos buvo įsako, atšaukiančio sienos JAV ir Meksikos pasienyje statybas, paskelbimas.

Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras buvo vienas paskutiniųjų J. Bideną su pergale rinkimuose pasveikinusių aukšto rango lyderių. Jis tvirtino norėjęs palaukti, kol bus išspręsti teisiniai ginčai, D. Trumpui bandžius panaikinti rinkimų rezultatus.

Santykiai tarp kaimynių buvo taip pat įtempti ir po to, kai JAV buvusį Meksikos gynybos ministrą apkaltino ryšiais su karteliais.

Trečiadienį A. M. Lopezas Obradoras palinkėjo J. Bidenui sėkmės inauguracijos iškilmėse ir teigė, kad pritaria jo iškeltiems politikos prioritetams, įskaitant migracijos klausimus.

Pirmasis užsienio lyderis, su kuriuo telefonu pasikalbės J. Bidenas, bus J. Trudeau

Pirmasis užsienio lyderis, su kuriuo telefonu ketina pasikalbėti JAV prezidentas Joe Bidenas, bus Kanados premjeras Justinas Trudeau, trečiadienį pranešė Baltųjų rūmų atstovė Jen Psaki.

„Jo pirmasis pokalbis telefonu su užsienio lyderiu, su premjeru Trudeau, įvyks penktadienį“, – sakė J. Psaki.

Ji nurodė, kad jiedu aptars „svarbius santykius su Kanada“ ir J. Bideno administracijos sprendimą sustabdyti tolesnį naftotiekio tarp Kanados ir JAV „Keystone“ tiesimą.

Drauge su J. Bidenu jo inauguraciją šventė Bruce'as Springsteenas, Katy Perry

Prie Baltųjų rūmų trečiadienį per žvaigždžių koncertą naujojo JAV prezidento Joe Bideno garbei sproginėjo fejerverkai, bet tradicinius inauguracijos pokylius pandemijos metu pakeitė laikantis socialinio atstumo taisyklių surengta speciali laida.

Ryškiausios žvaigždės labai pasistengė palaikyti energiją per daugiausia virtualų, didele dalimi iš anksto įrašytą šou „Celebrating America“ („Išaukštinti Ameriką“). Tarp kelių „gyvai“ koncertavusių atlikėjų buvo Bruce'as Springsteenas, kuris savo gitarą brazgino vienas, neskaitant Abrahamo Lincolno statulos jos neoklasicistinėje šventovėje.

Džinsus ir juodą puspaltį vilkėjęs „Bosas“ su trimis kukliais auksiniais žiedeliais ausyse atlikęs „Land of Hope and Dreams“ pradėjo aktoriaus Tomo Hankso vestą šou prie Lincolno memorialo.

J. Bidenas ir jo šeima per televizijos ekraną savo naujuosiuose namuose Vašingtone stebėjo, kaip popmuzikos žvaigždė Demi Lovato, padedama sveikatos apsaugos darbuotojų iš visos šalies, sudainavo velionio Billo Witherso „Lovely Day“.

Ritmenbliuzo dainininkas Johnas Legendas jausmingai atliko Ninos Simone „Feeling Good“.

„Man buvo labai ypatinga švęsti su šalimi priešais šį memorialą, – po savo pasirodymo socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J. Legendas. – IR man labai patiko pagerbti velionę didžiąją Niną Simone, mano nuolatinį muzikinio įkvėpimo šaltinį.“

Katy Perry užbaigė vakarą savo „Firework“, fejerverkams, kuriuos iš balkono stebėjo J. Bidenas ir jo žmona Jill, nušviečiant dangų virš Washingtono memorialo.

„Nauja pradžia“

Prezidentai, išrinktieji prezidentai ir kandidatai į prezidentus tradiciškai stengiasi kliautis žvaigždžių įtaka ir muzika savo įvaizdžiui pagerinti.

J. Bideną, be garsenybių, taip pat palaikė jo pirmtakai: Barackas Obama, George'as W. Bushas ir Billas Clintonas paskelbė vaizdo kreipimąsi darbą pradedančiam JAV lyderiui ir šaliai.

„Tai nauja pradžia, – pasakė B. Clintonas. – Visiems reikia nusileisti iš aukštybių ir padėti draugams bei kaimynams, pasistengti, kad pavyktų.“

Per geriausiu vakaro laiku rodytą specialią transliaciją taip pat pasirodė tokios žvaigždės kaip Yo-Yo Ma, Jonas Bon Jovi ir Justinas Timberlake'assu Antu Clemonsu. Atlikėjai iš Puerto Riko Luisas Fonsi ir Ozuna atliko megahitą „Despacito“.

„Kai kam prezidento inauguracija yra tradicija, dalykas, žymintis naujos ketverių metų kadencijos įsipareigojimą, – sakė T. Hanksas. – Vis dėlto iš tiesų inauguracijos diena – nieko daugiau nei kitų šalies lyderių prisaikdinimas, ir šią dieną matome savo Amerikos idealo pastovumą.“

Ir J. Bidenas, ir viceprezidentė Kamala Harris taip pat pasirodė prie Lincolno memorialo. Pasak K. Harris, ši akimirka „įkūnija mūsų, kaip šalies, charakterį“.

„Tai parodo, kas esame; net tamsiais laikais mes ne tik svajojame, mes darome“, – sakė pirmoji JAV viceprezidento postą užėmusi moteris.

„Mes ne tik matome, kas buvo; mes matome, kas gali būti. Mes siekiame Mėnulio, o tada jame iškeliame savo vėliavą“, – pridūrė ji.

Taivano atstovas pirmą kartą nuo 1979-ųjų pakviestas į JAV prezidento inauguraciją

Taivano de facto ambasadorė JAV buvo oficialiai pakviesta į prezidento Joe Bideno inauguraciją, o Taibėjus ketvirtadienį tai pavadino precedentą nustatančiu įvykiu, pirmuoju tokiu kvietimu nuo 1979 metų, kai Vašingtonas ėmė pripažinti Pekiną.

Taibėjaus pasiuntinė Hsiao Bi-khim paskelbė vaizdo įrašą apie tai, kaip dalyvavo trečiadienio inauguracijoje, ir sakė, kad jai „buvo garbė atstovauti Taivano žmonėms ir vyriausybei per prezidento Bideno ir viceprezidentės [Kamalos] Harris inauguraciją“.

„Demokratija yra mūsų bendra kalba, o laisvė – bendras tikslas“, – pridūrė ji.

Taivano užsienio reikalų ministerija sakė, jog tai pirmas kartas per kelis dešimtmečius, kai taivaniečių pasiuntinį „oficialiai pakvietė“ inauguracijos organizacinis komitetas, o valdančioji Demokratinė pažangos partija (DPP) šį kvietimą pavadino „nauju proveržiu per 42 metus“.

Taivanas nuo Kinijos atsiskyrė 1949 metais, baigiantis pilietiniam karui. 23 mln. salos gyventojų nuolat jaučia žemyninės Kinijos invazijos pavojų.

Pekinas, kuris Taivaną laiko savo teritorija ir yra pažadėjęs vieną dieną ją prisijungti, piktinasi bet kokiais oficialiais kontaktais su Taivanu ir stengiasi išlaikyti diplomatinę salos izoliaciją.

Vašingtonas diplomatinius santykius su Taibėjumi nutraukė 1979 metais ir pripažino Pekino vyriausybę vienintele teisėta Kinijos valdžia, bet Amerika išlieka pagrindinė neoficiali Taivano sąjungininkė ir pagal Kongreso priimtą įstatymą turi parduoti salai ginkluotės, kad ji galėtų apsiginti.

Vašingtonas istoriškai buvo atsargus palaikydamas oficialius ryšius su Taibėjumi, kad nesupykdytų Pekino ir nepaskatintų Taivano oficialiai paskelbti nepriklausomybės, bet tai smarkiai pasikeitė prie JAV vairo stojus ankstesniam prezidentui Donaldui Trumpui, kuris vis dažniau ėmė per Taivaną atsakyti Pekinui, aštrėjant santykiams tarp dviejų valstybių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.