Glaukoma – klastingas regėjimo vagis: pasakė, kam laikas išsitirti

Akių liga glaukoma yra viena sunkiausių lėtinių ligų, kurios negydant didelė rizika apakti. Liga vadinama „klastingu regėjimo vagimi“. Pastarasis pavadinimas dėl to, kad ligos atsiradimas ne iš karto pastebimas, dažnai žmogus nesuvokia atsiradusių pakitimų. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus vedėjos gydytojos oftalmologės Linos Kurtinės, šia liga serga vaikai, jauni žmonės, tačiau dažniausiai suaugusieji, paprastai vyresni nei 40 metų amžiaus. Maždaug vienas iš septynių aklųjų yra apakęs dėl glaukomos.

Lina Kurtinė<br>Z.Katkienės nuotr.
Lina Kurtinė<br>Z.Katkienės nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus bendrosios praktikos slaugytoja Olga Pocevičienė kompiuterinės perimetrijos tyrimą atliekapacientams, turintiems akių ligų gydytojo paskyrimą.<br>Z.Katkienės nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus bendrosios praktikos slaugytoja Olga Pocevičienė kompiuterinės perimetrijos tyrimą atliekapacientams, turintiems akių ligų gydytojo paskyrimą.<br>Z.Katkienės nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Respublikinės Šiaulių ligoninės inf.

Mar 12, 2024, 3:08 PM

Lazerinis tyrimo metodas

Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriuje, kaip ir visoje Europoje, glaukomai diagnozuoti naudojamas optinis koherentinis tomografas (OKT). Tai – lazerinis tyrimo metodas, kuriuo ištiriamos akies vidinės struktūros, naudojant šviesą. Šiuo aparatu galima pamatyti visus tinklainės sluoksnius, tad galima atlikti išsamius akies struktūrų tyrimus.

Modernus, prieš penketą metų ligoninės įsigytas aparatas taikomas ne tik glaukomos diagnozei nustatyti, bet ir amžinei geltonosios dėmės ligai nustatyti, vertinti diabeto sukeltas akių komplikacijas. Šis tyrimas taikomas ir sekant šių ligų progresavimą bei gydymo efektyvumą, taip pat padeda diagnozuoti kitas tinklainės ir regos nervo patologijas.

OKT tyrimas sergantiems glaukoma palengvina diagnozės nustatymą, pagreitina, patikslina ir įgalina medikus sekti ligos eigą, stebėti, kaip keičiasi akies nervo būklė. Specialistams labai svarbi galimybė matyti struktūrinius akies nervo pokyčius: stebėti ar skaidulų nykimas, ar pokyčiai yra stabilūs, ar atitinka amžiaus normos pokyčius, natūraliai vykstančius su metais.

Dirbti optiniu koherentiniu tomografu yra pasirengę visi skyriaus gydytojai oftalmologai. Tyrimui atlikti būtinas tikslumas, reikia paaiškinti pacientui, kaip elgtis, nors pacientui šis tyrimas nesudėtingas. Paaiškinimas pacientui trunka neilgai, o informacija, kurią gydytojai, atlikę gydymą, gauna, yra labai plati ir svarbi.

Gydytojai tobulinimosi kursuose išmoksta įvertinti tyrimo rezultatus. Jaunieji gydytojai, kurie šiuo metu įgiję oftalmologo diplomą ateina dirbti į ligonines, jau studijų metais išmoksta dirbti šiuo aparatu.

Kompiuterinis tyrimas

Gydant bei diagnozuojant glaukomą ligoninės Akių ligų skyriuje taip pat atliekamas kompiuterinės perimetrijos tyrimas, kurio rezultatai derinami su optinio koherentinio tomografo tyrimo rezultatais.

Kompiuterinės perimetrijos tyrimą skiria ir rezultatus vertina akių ligų gydytojas.

Pasak L. Kurtinės, diagnozuojant glaukomą būtinas paciento ištyrimas: standartinis regėjimo aštrumo tyrimas, su ar be korekcijos, kuris atliekamas kiekvieną kartą, apsilankius pacientui. Taip pat akių spaudimo matavimas, gonioskopija, akies terpių ir akies dugno apžiūra, OKT bei kompiuterinės perimetrijos tyrimas.

„Tada turime visą kompleksinį vaizdą, galime nustatyti tikslią diagnozę ir vertindami atsirandančius pakitimus dinamikoje, koreguoti gydymą vaistais bei, esant indikacijoms, nukreipti pacientą chirurginiam gydymui“, – sako skyriaus vadovė L. Kurtinė.

Labai svarbu, kad dėl šios ligos išsitirtų kuo jaunesni žmonės, kurių tėvai, broliai, seserys, tetos ar dėdės sirgo ar serga glaukoma. Anot gydytojos, tai labai svarbu, nes žmogus turi polinkį sirgti glaukoma. Reiktų nelaukti pokyčių, bet atvykti oftalmologo konsultacijai.

Svarbus rizikos veiksnys yra ir amžius – kuo vyresnis žmogus, tuo dažniau nustatoma ši liga. Tiems, kuriuos vargina trumparegystė ar toliaregystė, aukštas arba žemas kraujo spaudimas, kraujotakos sutrikimai, širdies kraujagyslių patologija, galvos smegenų patologija, dažnai būna ir akies nervo pažeidimas. Jei žmogui nustatoma daugiau rizikos veiksnių, tikimybė susirgti glaukoma labai išauga. Rūpinkimės savo akių sveikata.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.